xerxes.webgarden.cz

XERXES Chovatelská stanice sibiřských koček

co by jste měli vědět o kočkách

Preventivní očkování

Preventivní očkování

     Proti většině virových onemocnění je možné kočky ochránit použitím očkovacích látek. Ty v současné době poskytují vysoký stupeň ochrany a v naprosté většině nemají vedlejší účinky. Veterináři doporučují každoroční přeočkování. Organizovaní chovatelé koček mají předepsaná povinná očkování proti těmto infekčním chorobám:
-vzteklina (lyssa nebo rabies) - je to infekční onemocnění virového původu s příznaky těžkých poruch vědomí, vysokou dráždivostí, končící celkovým ochrnutím a smrtí. K infekci může dojít slinami při kousnutí. Léčení v současné době není úspěšné.
-panleukopenie (kočičí mor, infekční laryngoenteritis) – je to prudký zánět zažívacího traktu virového původu končící velmi často, především u koťat, smrtí. Šíří se vzduchem, přímým kontaktem s nemocným zvířetem a s jeho výměšky. Nemoc mívá velice akutní průběh.
-kočičí rhinotracheitis je to akutní virové onemocnění horních cest dýchacích, které se projevuje kýcháním, rýmou a vysokou horečkou. U neléčené kočky zánět přechází i na průdušnici, vede až k zápalu plic a končí úhynem.

 

      Existují i další nakažlivé nemoci jako je calciviróza, chlamidióza, FeLV (virová leukemie koček), FIP (infekční peritonitis), FIV (virová imunodeficience) a jiné. Proti mnohým existují preventivní vakcinace.

Žádné komentáře
 
XERXES Chovatelská stanice sibiřských koček, sibiřské kočky, koťata, standard plemene, původ koček, anatomie koček, preventivní očkování, kočičí potřeby, rodinný život koček, mladá kočka, výstavy, barevné skupiny sibiřských koček, chovatelské předpisy