xerxes.webgarden.cz

XERXES Chovatelská stanice sibiřských koček

co potřebujete vědět o výstavě

co si vzít sebou

Co si připravit s sebou na výstavu

  • očkovací průkaz (základní očkování – rhinotrachetitida, panleukopenie + vzteklina)
  • veterinární atest ne starší než 3 dny (na některých výstavách není třeba, řiďte se propozicemi výstavy); bílé kočky musí mít i atest, že nejsou hluché
  • PP – průkaz původu kočky
  • potvrzení o přijetí na výstavu
  • misky, krmení a vodu (doporučuji suché krmivo)
  • kočičí WC (raději malých rozměrů) + stelivo
  • záclonky do klece (klec je o rozměrech 60x60cm), podložku na spodek klece
  • případně dle plemena pudr, hřeben, ...
  • desinfekce na vyčištění klece, papírové utěrky nebo kapesníčky (desinfekci si obstarejte od veterinárního lékaře, kam chodíte se svou kočkou)

 

Po příchodu na výstavu

Nejprve se podrobíte veterinární přejímce, kde dostanete o této prohlídce potvrzení. Pak si vyzvedněte u vchodu do výstavního sálu obálku, nahlaste své jméno a odevzdejte doklad, který jste obdrželi u veterinární přejímky. V obálce budete mít katalog vystavovaných koček, číslo vaší klece a případné sponzorské dárky (většinou jsou to vzorky krmiva).

U vchodu nebo u posuzovatelských stolků je většinou vyvěšený plánek klecí s jejich čísly. Podle tohoto plánku se budete lépe orientovat ve výstavním prostoru. U stolků pro posuzovatele bývá i seznam posuzovaných koček. Podle toho poznáte, k jakému posuzovateli budete pozváni. Seznam je tvořen dle kódů EMS.

Klec pořádně vydesinfikujte a vyzdobte záclonkami, a dejte kočku do klece. Kočka musí být v kleci po celou dobu výstavy. Není dovoleno po posouzení odcházet s kočkou z výstavního prostoru pryč.

Posuzování

Jakmile budete vyzváni k předvedení kočky, vyndejte kočku z klece (případně ji ještě poupravte) a jděte přímo k posuzovateli, ke kterému jste byli voláni. Kočku předejte na stůl. Posuyovatel ji prohlédne a ohodnotí do posudku. Posudek se skládá z textového ohodnocení kočky, známky a případně certifikátu a jiných titulů, jako je BIV či nominace do BIS. Například v otevřené třídě se uděluje certifikát CAC, který může kočička dostat jen k známce V1 (EX1), ale také CAC obdržet nemusí. Záleží na daném posuzovateli, kolik kočičce udělí bodů. Proti posudku se nelze odvolat.

Pokud jste byli nominováni se svou kočičkou do BIS, tak pro vás soutěž nekončí, ale budete soupeřit o nejlepší kočičku výstavy. Proto pozorně sledujte průběh výstavy.

Po skončení vyhlášení všech vítězů můžete odejít z výstavy domů. Nezapomeňte si vyzvednout posudek, diplom a kokardu.

Certifikáty a tituly

Certifikáty jsou pro udělení titulů velice důležité. Následující informace vám usnadní přehled o získání titulů na základě certifikátů.

Známky
V (Ex) – výborná – minimální počet bodů: 88
VD - velmi dobrá – minimální počet bodů: 76
D – dobrá – minimální počet bodů: 61

Certifikáty pro chovné kočky
třída 9 – CAC
třída 7 – CACIB
třída 5 – CAGCIB
třída 3 – CACE

Certifikáty pro kastráty
třída 10 - CAP
třída 8 - CAPIB
třída 6 - CAGPIB
třída 4 - CAPE

 

Certifikáty potřebné k získání titulu

Uveden je vždy příslušný titul a potřebné certifikáty.

Šampion/Premior
Kočka musí obdržet 3x certifikát CAC/CAP od 3 různých posuzovatelů na 3 různých národních nebo mezinárodních výstavách FIFé. Titul CAC je zadáván v otevřené třídě. Titul CAP je zadáván ve třídě kastrátů.

Mezinárodní šampion/Mezinárodní premior
Kočka musí obdržet 3x certifikát CACIB/CAPIB od 3 různých posuzovatelů na 3 různých mezinárodních výstavách FIFé ve 2 různých zemích. Po obdržení dvou certifikátů CACIB/CAPIB v téže zemi musí třetí získat v zahraničí. Certifikát CACIB je zadáván ve třídě šampionů, CAPIB ve třídě premiorů.

Mezinárodní grandšampion/Mezinárodní grandpremior
Kočka musí získat 6x certifikát CAGCIB/CAGPIB od 3 různých posuzovatelů ve 3 různých zemích na mezinárodních výstavách FIFé. Po získání čtyř certifikátů CAGCIB/CAGPIB v téže zemi musí obdržet zbývající dva v zahraničí. Certifikat CAGCIB je zadáván ve třídě mezinárodních šampionů, CAGPIB ve třídě mezinárodních premiorů.

Evropský šampion/Evropský premior
Kočka musí obdržet 9x certifikát CACE/CAPE od 3 různých posuzovatelů ve 3 různých zemích na mezinárodních výstavách FIFé. Po získání 7 certifikátů CACE/CAPE v téže zemi musí obdržet zbývající dva v zahraničí. Certifikát CACE je zadáván ve třídě mezinárodních grandšampionů, CAPE ve třídě mezinárodních grandpremiorů.

Poslední komentáře
26.06.2013 18:10:00: Aktuální katalog oriflame
 
XERXES Chovatelská stanice sibiřských koček, sibiřské kočky, koťata, standard plemene, původ koček, anatomie koček, preventivní očkování, kočičí potřeby, rodinný život koček, mladá kočka, výstavy, barevné skupiny sibiřských koček, chovatelské předpisy