xerxes.webgarden.cz

XERXES Chovatelská stanice sibiřských koček

Kotě s PP nebo bez PP

Kotě na chov a na výstavy

 

 

 

 

Chceme koťátko
pro výstavy a chov

Před tím, než si koupíte výstavní kotě, pečlivě prostudujte standard plemene a povahové vlastnosti. Jsou různá plemena od vyloženě klidných perských koček až po velmi aktivní plemena orientální. Neznamená to však, že všechny kočky jednoho plemene mají stejné vlastnosti, kočky jsou individualistky a každá je jiná. Rovněž byste měli vědět, jakou péči dané plemeno vyžaduje - česání a úprava srsti, nároky na prostor pro pohyb, či snášenlivost s dětmi a podobně. Informace najdete na webových stránkách či přímo u chovatelů plemene.


Jak najít vhodného chovatele?

Prostudujte české i zahraniční webové stránky a investujte svůj čas do návštěvy několika výstav, abyste věděli, jak má plemeno vypadat a co všechno chovatelství vyžaduje. Na výstavě získáte kontakt na chovatele Vámi vybraného plemene, ideální je zakoupit si katalog výstavy, kde jsou adresy všech vystavovatelů.. Všímejte si, jak vypadají zvířata, která vyhrávají výstavy, od jakých jsou chovatelů a jací jsou jejich rodiče. Informujte se, v jaké organizaci chovatelů je chovatel registrován. Většina českých chovatelů je členy Sdružení chovatelů koček při Českém svazu chovatelů, který je členem mezinárodní organizace chovatelů koček FIFe. Tito chovatelé jsou povinni dodržovat chovatelský řád FIFe a chovatelský řád SCHK, který může být v některých bodech přísnější, než chovatelský řád FIFe. Kromě FIFe existují i nezávislé organizace chovatelů koček, zde doporučujeme prostudovat si jejich chovatelské řády, které se od řádu SCHK mohou v některých bodech lišit.


Povinnosti chovatele odchovávat jen kočky s PP

Chovatelé ušlechtilých koček musí odchovávat všechna koťata s PP. PP je jako rodný list, koťata, která chce majitel prodat na mazlíka, také dostanou PP, které může mít přetisk NEVHODNÉ K CHOVU.


Etika chovatele

Chovatelé prodávají své odchovy s kupní smlouvou, která upřesňuje podmínky prodeje. Slušní chovatelé nabízejí doživotní chovatelský servis (můžete se u nich informovat ohledně výstav, chovu, zdraví koček atd.), umožňují vrácení kotěte do určité doby aj.
Chovatelé také musí dodržovat chovatelský řád, který mimo jiné ukládá, že kočka může mít nejvýš 3 vrhy za dva roky.
Pokud organizovaný chovatel porušuje řád SCHK, můžete se obrátit se stížností přímo na svaz.

 

Při koupi zvířete na výstavy chtějte vidět jeho matku i otce. Pochází-li otec z jiné domácnosti, lze ho vidět přímo u jeho majitele. Chtějte vidět, v jakém prostředí koťata žijí. Prostudujte si pečlivě rodokmen a kupní smlouvu. Máte možnost přizvat si ke koupi poradce chovu, nebo si koupit kotě až po posouzení na výstavě.


Etika majitele

I nový majitel má po koupi kotěte k jeho chovateli jisté povinnosti. Musí se o kotě zodpovědně starat, poskytovat mu kvalitní veterinární péči a stravu a dodržovat kupní smlouvu. Je nanejvýš vhodné informovat chovatele, onemocní-li kočka nějakou vážnou nemocí. Též je správné upozornit chovatele, pokud majitel hodlá zvíře prodat.


Cena kotěte a co je v ní zahrnuto

Ceny různých plemen se liší i u jednotlivých chovatelů. Informujte se na cenu u několika chovatelů (i v zahraničí), abyste měli přehled. Za výstavy, chovná zvířata, kvalitní krmivo, očkování a testování koček a živení koťat velmi kvalitním krmivem dávají chovatelé nemalé částky peněz, které se jim nikdy nemohou vrátit.
Kotě, které má výstavní předpoklady (nikoliv jistotu výhry, tu vám nikdo zaručit nemůže), je podle toho ohodnoceno, ale i tak se můžou ceny koťat v jednotlivých chovných stanicích dost lišit.

Žádné komentáře
 
XERXES Chovatelská stanice sibiřských koček, sibiřské kočky, koťata, standard plemene, původ koček, anatomie koček, preventivní očkování, kočičí potřeby, rodinný život koček, mladá kočka, výstavy, barevné skupiny sibiřských koček, chovatelské předpisy