xerxes.webgarden.cz

XERXES Chovatelská stanice sibiřských koček

Od miminka k dospělákům

Mladá kočka

      Před odchodem z domova k novému majiteli by kotě, v zájmu zdravé prevence, mělo být odčerveno a naočkováno základními vakcínami. Proto všechny chovatelské svazy doporučují prodej koťat až po 12. týdnu života, po zaktivování ochranných látek.
     Prodejem novému majiteli končí dětství kotěte. Stává se z něj mladá kočka s dobrými základy všeho, co se doma naučila. Změna prostředí a vstup do jiného světa neznámých tvorů pro ni není jednoduchou záležitostí. Musí se naučit v novém prostředí zorientovat, poznat nové teritorium, naučit se novému dennímu režimu, navyknout si na odlišnou stravu, na jiné nároky lidí, porozumět přáním „svého člověka“. Mladá kočka, pocházející z prostředí bez stresů, je plná ochoty, dobré vůle a vstřícnosti. Vrozená zvídavost ji nutí se s novým prostředím sžít a přijmout je za trvalý domov. Nový majitel by si měl být vědom, že kotě prožívá velkou životní změnu. Musí kotěti situaci ulehčit zavedením pravidelného denního režimu, zavedením signálů vzájemného dorozumívání a podporovat jeho rodící se důvěru a přátelství k člověku. Chování kočky je obrazem povahy člověka, vždy prozradí jeho nectnosti.
     Pro chovatele, kteří plánují se věnovat dalšímu chovu, je důležité období výměny mléčného chrupu za chrup stálý. Tato výměna postupně probíhá mezi čtvrtým až šestým měsícem. Koťata někdy mívají zduřelé dásně a hůře žerou. Je dobré tuto výměnu sledovat. U některých plemen koček se při posuzování klade velký důraz na to, aby byl chrup kompletní a vzájemné postavení zubů a čelistí symetrické.
     Období mládí zvířete trvá několik měsíců a obvykle končí prvními říjemi koček a prvními sexuálními aktivitami kocourů. V polodivokých chovech již od osmého, devátého měsíce života (někdy i dříve) běžně dochází k prvnímu páření. Zodpovědný majitel by tomu však měl zabránit.

Žádné komentáře
 
XERXES Chovatelská stanice sibiřských koček, sibiřské kočky, koťata, standard plemene, původ koček, anatomie koček, preventivní očkování, kočičí potřeby, rodinný život koček, mladá kočka, výstavy, barevné skupiny sibiřských koček, chovatelské předpisy