xerxes.webgarden.cz

XERXES Chovatelská stanice sibiřských koček

Od miminka k dospělákům

Rodinný život koček

 

 

Jak kocouři tak kočky dosahují pohlavní zralosti kolem 8 až 10 měsíce od té doby jsou schopni rozmnožování. Sexuální chování koček je výrazné a majiteli může připravit nejednu probdělou noc.

 

ŘÍJE

 

Kočka je poprvé v říji v okamžiku dosažení pohlavní zralosti. Začínající říje se u kočky projevuje nejprve zvýšenou přítulností ke svému majiteli. Brzy poté si kočka začíná lehat na záda a převaluje se sem a tam. Poklepe-li jí člověk lehce rukou na zadek, zvedne ho do výšky, ztuhne na místě a přešlapuje zadníma nohama. V závislosti na individuálním temperamentu kočka naříkavě vříská a neúnavě běhá po pokoji. Nekastrovaná kočka bývá v říji i několikrát ročně 3 až 7 dní. Pokud nedojde k nakrytí, zůstává v milostné náladě ještě další dny, někdy dokonce po dobu dvou až tří týdnů a říje se po určité přestávce vrací. Kočka může být oplodněna pouze v době říje- nejvhodnější je třetí den. Pohlavní styk vyvolá ovulaci.  Pokud kočka není po dlouhou dobu nebo dokonce nikdy v životě nakryta, mohou se u ní objevit poruchy. Velmi snadno dochází např . k dlouhodobé říji nebo k zánětu dělohy. V období své sexuální touhy ztrpčuje kočka svému majiteli život především svou dotěrností, vřískáním, močením k označení teritoria a neustálému neklidu. Nevyslyšením svého pudu kočka zjevně trpí, proto by měli být všichni jedinci, kteří nejsou určeni k chovu, bezpodmínečně vykastrováni. Cenné kočky, které nemohou být kastrovány kvůli chovu mohou podstoupit hormonální terapii, která říji potlačí na dobu minimálně tří měsíců, někdy dokonce i na půl roku či déle.

 

KOCOUŘÍ ŘÍJE

 

Na rozdíl od kočky je kocour schopen krýt neustále. Zpravidla mu při tom nezáleží na rase, vzhledu, zdravotním stavu ani na stupni příbuzenství jeho vyvolené, ovšem některé kočky mu mohou být také nesympatické ( to platí i obráceně). Kocour často dává svou připravenost k aktu najevo tzv. značkováním, kdy vybraný předmět vystříkne za mírného chvění ocasu trochu moči. Nevěstě pak svou milostnou náladu naznačuje naříkáním, olizováním penisu a neklidným přebíháním kolem ní.

 

KRYTÍ

 

Pokud kočka v říji naznačí kocourovi svou připravenost k sexuálnímu aktu, podnikne kocour po zprvu váhavém přibližování rychlý výpad, přičemž ji uchvátí za srst na šíji a stoupne si nad ní. . Velmi brzo po zavedení penisu do pochvy kočka vykřikne a kocour přede. Kocour má na penisu zpětné háčky, které mají svou roli při páření. Hned po zavedení dochází k výronu semene a krycí akt končí. Kocour rychle odskočí od kočky, protože ta začne prskat a provádět své „tance“. Několikrát se rychle převalí přes bok (postkoitální roling) a olizuje si genitálie. Může být svolná k opakovanému krytí v několika dalších dnech, tímtéž i jiným kocourem.

Některé páry nesnesou, aby byly při pohlavním aktu sledovány člověkem, pak není jistá kontrola, jestli ke spojení došlo. Po nakrytí se kočka uklidní a přestane projevovat říji. Pokud se v průběhu předpokládané gravidity objeví u kočky říje, znamená to, že kočka nebyla oplodněna nebo došlo k odúmrti a vstřebání plodů.

 

 

KOČKA MATKOU

Nejdříve po třech týdnech od nakrytí se pozná, jeli kočka březí. Jinak spíše bledé břišní bradavky se začínají barvit růžově a zvětšují se. Kočka má také větší chuť k jídlu. Bříško se však začíná výrazněji kulatit teprve od poloviny březosti ( asi po 30 dnech ) Po celou dobu březosti jsou kočky obzvláště přítulné a potřebují lidskou náklonnost.

 Březost : Průměrná doba březosti je  60- 66 dnů. Předpokládanou dobu porodu si můžeme vypočítat sami ( 1. den nakrytí plus 63 dní). Kvůli několikadenním odchylkám se není třeba znepokojovat.

 

 

PORODNICE

 

Ke konci březosti je vhodné připravit kočce tzv. porodnici, aby si mohla zvyknout ještě před porodem. Vhodná je např. kartonová krabice, vyložená silnou vrstvou savého materiálu, překrytého čistou osuškou nebo plenou. Krabice by měla být dostatečně velká, ne však příliš vysoká, aby  v se v ní kočka cítila dobře, bezpečně a měla pro porod dostatek prostoru. Po porodu se musí odstranit vlhká výplň a znovu se vystele suchými plenami. Krabici je také vhodné umístit na podložku a  na teplé a klidné místo.

 

POROD

 

Již několik dní před porodem kočka zneklidní, stále často vyhledává porodnici a hrabe v ní. Krátce před porodem chodí často na záchod, aniž by se vyprázdnila a neklidně běhá po pokoji. Kočka, přivyklá na člověka, ohlašuje blížící se porod svým chováním V posledních dnech před porodem dochází k výraznému zvětšení mléčných žláz, uvolnění pánve a ke zduření vulvy. Kočka může být neklidná, vyhledává tmavá a tichá místa k vrhu. Příroda si pomáhá sama, zdravé matky rodí zdravé potomky obvykle samy bez pomoci člověka. Porod probíhá poměrně rychle, trvá 15 až 20 minut a zpravidla není potřeba zásah chovatele. Obyčejně se rodí 4 až 6, ale také až 10 koťat. U ušlechtilých plemen koček je často počet koťat nižší, porod trvá déle a může být potřebná asistence chovatele. Také úmrtnost novorozených koťat je vyšší, mnohdy až 50%, u některých plemen. V domácnosti často asistují u porodu ostatní kočky, ale i kocouři ze smečky a snaží se pomáhat s čistěním novorozenců. U některých koček je pomoc člověka nezbytná. Zdravá kočka Zaopatří své novorozence díky svému novorozenému pudu. Překouše pupeční šňůry, olíže koťata dočista, sežere placenty a nabídne svým potomkům  nalité bradavky.Často i více než jeden den neopouští  porodnici a pilně se stará o potomstvo. Podáte li jí do porodnice potravu a tekutinu vděčně je přijme. Může se stát, že má kočka svůj pud potlačen nebo je porodem ( hlavně prvorodičky) tak vyvedena z míry, že potřebuje v prvních chvílích pomoc při péči novorozená koťata

 

 

 

Žádné komentáře
 
XERXES Chovatelská stanice sibiřských koček, sibiřské kočky, koťata, standard plemene, původ koček, anatomie koček, preventivní očkování, kočičí potřeby, rodinný život koček, mladá kočka, výstavy, barevné skupiny sibiřských koček, chovatelské předpisy